SAMODZIELNY ZESPÓŁ PUBLICZNYCH ZAKŁADÓW
LECZNICTWA OTWARTEGO

WARSZAWA BEMOWO-WŁOCHY

A

A

A

A
A
A
A





CALL CENTER: 22-163-71-00

PneumoOnko – Program polityki zdrowotnej z zakresu zapobiegania inwazyjnym chorobom pneumokokowym i ciężkim zapaleniom płuc u chorych onkologicznych i hematologicznych.

Zakażenie pneumokokowe wywoływane jest przez bakterie – pneumokoki, czyli dwoinkę zapalenia płuc (łac. Streptococcus pneumoniae). Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego (zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli). Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.
Program szczepień przeciwko pneumokokom może przyczynić się do:

1) redukcji zapadalności na IChP, redukcji powikłań leczenia onkologicznego oraz do polepszenia jakości życia u osób leczonych onkologicznie,

2) redukcji hospitalizacji z powodu IChP oraz antybiotykoterapii z powodu nieinwazyjnych chorób pneumokokowych,

3) poprawy efektywności leczenia onkologicznego.

Program jest skierowany do osób które mają co najmniej 18 lat, z nowo rozpoznanymi nowotworami złośliwymi (m.in. rak płuca, rak sutka, raka trzonu macicy, rak jelita grubego, raka odbytnicy, raka pęcherza moczowego, przewlekłą białaczką limfocytową), które:

1.  nie rozpoczęły jeszcze leczenia radykalnego immuno/chemioterapią,

2.  zamieszkują na terenie m.st. Warszawa,

3.  nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom,

4.  nie posiadają przeciwwskazań lekarskich do takiego szczepienia, w tym przeciwwskazań wskazanych przez lekarza prowadzącego leczenie onkologiczne.

Niespełnienie co najmniej jednego z kryteriów włączenia do programu określonych powyżej oraz przedłożenie realizatorowi przez uczestnika programu pisemnej rezygnacji z udziału w programie powoduje wyłączenie z programu. Ponadto, wyłączenie z programu powodują następujące kryteria:

1.  Wykonane wcześniej szczepienie szczepionką skoniugowaną PVC 13 lub PVC 20.

2.  Obecność przeciwwskazań do szczepienia szczepionką PVC

3.  Wcześniejsze rozpoczęcie chemioterapii przez pacjenta lub okres poniżej 2 tygodni do rozpoczęcia chemioterapii.

4.  Wcześniejsze zaszczepienie PPSV-23.

Do programu zostaną włączone osoby zamieszkałe w m.st. Warszawa, które spełniły kryteria kwalifikacji:

1.  mieszkać na terenie Miasta Stołecznego Warszawy (tj. musi być osobą fizyczną mieszkającą na terenie miasta Warszawa w rozumieniu Kodeksu cywilnego);

2.  udzielić świadomej zgody na udział w programie;

3.  złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest obecnie uczestnikiem innego programu obejmującego szczepienie przeciw pneumokokom, finansowanym ze środków publicznych i nie uczestniczyła w tego typu programie w ciągu ostatnich 24 miesięcy;

4.  złożyć pisemne oświadczenie, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miała szkolenia w zakresie profilaktyki przeciw pneumokokom.

Świadczenie profilaktyczne w postaci kwalifikacji lekarskiej oraz wykonania szczepienia przeciwko pneumokokom otrzyma każda osoba, które zostanie zakwalifikowana do programu. Świadczenie to jest uzupełniające do działania podstawowego, jakim jest radykalne leczenie onkologiczne i jako takie nie może opóźniać podejmowania efektywnego leczenia.

Program realizowany jest w przychodni przy ul. Cegielnianej 8 oraz przy ul gen. M.C. Coopera – tel. 696 440 631.
Więcej o programach zdrowotnych finansowanych przez Warszawę, można znaleźć pod linkiem: https://zdrowie.um.warszawa.pl/

Broszura informacyjna do pobrania TUTAJ